FLASHOWANIE DB2020:

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek modyfikacji NALEŻY zrobić kopię zapasową plików, by podczas (każdą możliwość trzeba wziąć pod uwagę) wymiany bądź też modyfikacji oprogramowania nie wystąpiło uszkodzenie telefonu. Możliwości takie istnieją, na przykład po odcięciu zasilania bądź odpięciu kabla USB od telefonu lub komputera. Pamiętajmy, że jeżeli mamy backup danych, zawsze możemy je odzyskać. Pamiętajmy, że jeżeli uszkodzimy SOFT, to w każdym momencie możemy go naprawić samodzielnie. Jeżeli uszkodzimy EROM, wtedy już ratuje nas tylko kabel serwisowy. Tak więc do roboty!

MAŁA LISTA:

Przed przystąpieniem do modyfikowania telefonu potrzebujemy:
- kabel USB
- pełną (naładowaną) baterię
- telefon (co jest akurat oczywiste)
- pliki, które chcemy zmodyfikować
- oprogramowanie, dzięki któremu zmodyfikujemy soft

Co do oprogramowania mamy tutaj do wyboru kilka programów, mianowicie: XS++ (wg mnie najprostszy interfejs dla początkujących), SEToolLite, Far...
Poradnik, który zamieszczę, będzie przeprowadzony na programie XS++ oraz na zabezpieczeniu CID-52.

CZYNNOŚCI:

1. Pierwszym krokiem, jakim należy wykonać jest zrobienie kopii zapasowej wszystkich kontaktów telefonu jak również danych w nim zawartych. Możemy je utracić, a wtedy pojawi się kłopot ;)
2. Następnie wyciągamy z telefonu kartę SIM, kartę pamięci oraz baterię.
3. Wkładamy baterię z powrotem (nie włączamy telefonu!).
4. Uruchamiamy program XS++ (pobieramy go z Internetu, łatwo dostępny).
5. Okno, które nam się ukaże po otworzeniu będzie wyglądać tak:



6. Sprawdzamy, czy w polu "Select Port" mamy wybrany interfejs USB. Ustawiamy prędkość na najwyższą.

Jeśli wszystko mamy ustawione, klikamy przycisk "Connect". Po tym ukaże nam się okno o następującej treści:



7. Wtedy należy wcisnąć przycisk "C" w telefonie (znam przypadki, gdzie wciskano przycisk na klawiaturze komputera :D), i trzymając należy podpiąć kabel USB. Ukaże nam się kolejne okno.



8. Gdy już podłączanie telefonu zostało zakończone, ukażą się nam takie informacje, jak:
- PLATFORMA naszego telefonu
- CID
- CERTYFIKAT (RED, BROWN...)
- WERSJA NASZEGO SOFTWARE
- NASZ IMEI (po części)
- MODEL TELEFONU

9. I teraz mamy do wyboru, co chcemy zrobić.
Z prawej strony okna programu mamy do wyboru takie opcje, jak: FLASH MAIN FIRMWARE, FLASH FILE SYSTEM.
Mając pliki z softem, który chcemy zmienić wrzucamy MAIN do pierwszego okna, natomiast FS do drugiego.
Jeżeli chcemy zmienić custom (powiedzmy, że mamy ikonki Orange a chcemy mieć czysty soft, wrzucamy tam czysty custom). Upewnijmy się również, że pliki z oprogramowaniem są pod naszą platformę oraz konkretny model telefonu. Gdy już wrzucimy wszystkie pliki, klikamy FLASH (NIE MOŻEMY PRZERWAĆ OPERACJI WGRYWANIA SOFTA, MOŻEMY USZKODZIĆ EROM W TEN SPOSÓB). Czekamy do końca, po zakończeniu powinno się pojawić "ELAPSED XX SECONDS, UNPLUG THE PHONE".
10. Odłączamy telefon, wyciągamy baterię i wkładamy ją z powrotem, następnie włączamy telefon. Pierwsze uruchomienie może chwile potrwać i... Po Wszystkim możemy się cieszyć nowym oprogramowaniem w telefonie :)

11. Jeśli natomiast chcemy edytować swoje menu, nie korzystamy z punktów od 9 do 10, pomijamy je, natomiast kolejno wykonujemy pozostałe aż do tego. Ukaże nam się okno, które na screenie zaznaczyłem kolorem czerwonym.



12. Chcąc edytować elementy swojego telefonu, wybieramy opcję FLASH i czekamy na reakcję programu. Pojawi się drzewo katalogów, i oto cały sekret. Odpowiednie rzeczy wgrywamy do poszczególnych katalogów, a następnie klikamy "STOP". PAMIĘTAJMY, ABY NIE WYCHODZIĆ Z PROGRAMU PRZED ZAKOŃCZENIEM WSZELKICH CZYNNOŚCI.
Brak dostępu do telefonu nie pozwala mi na dokładniejsze opisanie, tak więc podam tylko kilka wskazówek:
- flash menu wgrywamy do tpa\preset\system\desktop
- czcionki do system\...\fonts
- i tak dalej, analogicznie, według angielskich nazw (tak, przyda się podstawowa znajomość)

13. Pozostałymi punktami z czerwonej ramki nie musimy się przejmować, początkujących użytkowników nie powinno to dotyczyć, lecz wyjaśnię, co co oznaczają. GDFS pozwala na przywrócenie naszego GDFS, podczas, gdy został uszkodzony (o ile mamy jego kopię, tam zawarte są informacje o naszym numerze IMEI - taki PESEL telefonu, każdy ma swój). Patch przydaje się, gdy chcemy wgrać jakiegoś patcha na nasz telefon, jest to typowy skrypt, który, dzięki zamianie wartości hexów naszego telefonu zmienia wybrany moduł.

ZAKOŃCZENIE

Myślę, że te informacje będą pomocne, jeśli są niejasności, zapraszam do podstrony kontakt. Informatyka odgrywa tutaj taką rolę, że dzięki plikom XML możemy zmienić akustyke naszego telefonu, urozmaicić efekty zdjęć naszej kamery oraz wgrać flash menu, dzięki któremu telefon wygląda lepiej. Wszystko opiera się na elementach, które w każdej chwili, dzięki komputerowi, możemy edytować, usuwać bądź zamieniać. W przyszłości pojawią się informacje o innych platformach oraz modelach.